Jak wzmacniać asertywność u dzieci i młodzieży?

W ostatnim czasie wiele mówi się o asertywności, a właściwie jej braku zarówno w kontekście dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. Czym jest asertywność, dlaczego jest tak ważna i jak Twojemu dziecku może pomóc trening asertywności?

Czym jest asertywność i jak szkolenie z asertywności może pomóc?

Asertywność jest umiejętnością bardzo ważną w codziennym życiu. Dzięki niej człowiek potrafi wyrażać własne zdanie, nie boi się dzielić opiniami, jednocześnie nie naruszając ogólnie przyjętych norm i zasad współżycia społecznego oraz granic innych osób. Bardzo ważną cechą jest to, że wszystkie postawy asertywne pozbawione są agresywnej, atakującej formy, przepełnione są natomiast szacunkiem – do siebie i innych. Postawy asertywne są pożądane we współczesnym świecie, pomagają budować relacje z innymi, jednocześnie dbając o własne potrzeby psychiczne i komfort życia czy pracy. Jest to umiejętność, którą warto ulepszać np. podczas treningu asertywności prowadzonego przez specjalistów.

Trening asertywności dla dzieci

Umiejętność wyrażania opinii jest trudna nawet dla dorosłych, dlatego warto już od najmłodszych lat uczyć dzieci tej trudnej sztuki. Najlepiej, aby miały one możliwość ćwiczyć w różnych sytuacjach. Rodzice, którzy chcą wspierać swoje dzieci od najmłodszych lat, mogą skorzystać ze specjalistycznej oferty, takiej jak trening asertywności dla dzieci. To rodzaj szkolenia, a dokładniej warsztatów, podczas których dzieci i młodzież mogą budować poczucie własnej wartości, niezbędne dla wyrażania własnych opinii. Dodatkowo pod okiem specjalistów – psychologów, psychoterapeutów i trenerów – mogą dowiedzieć się jak reagować w trudnych sytuacjach nakłaniania przez innych do różnych rzeczy, ale też poznawać zasady, których nie można łamać, broniąc swoich poglądów.

Jak przebiegają warsztaty z asertywności dla dzieci i młodzieży?

Największą zaletą warsztatów asertywności jest możliwość nauki praktycznych umiejętności w wyrażaniu własnej opinii. Dzięki doświadczonemu zespołowi dzieci będą umiały zadbać o własne potrzeby, jednocześnie bez naruszania granic i uczuć innych osób. Obecnie coraz częściej obserwuje się, że dzieci mają poważne trudności w tym zakresie. Dlatego też szkolenie asertywności pomoże m.in.:

  • nauczyć się odmawiać, jeśli sytuacja jest niezgodna z przekonaniami i potrzebami dziecka,
  • stawiać granice w sposób kulturalny, z szacunkiem dla siebie i innych, ale stanowczo,
  • reagować w konfliktach i sytuacjach trudnych, zgodnie z własnymi przekonaniami,
  • uświadomić, że odmowa jest prawem każdego człowieka,
  • budować i wzmacniać poczucie własnej wartości,
  • dbać o prawidłowe relacje z innymi.

Korzyści związanych z uczestnictwem w zajęciach jest wiele, szczególnie że są one prowadzone metodą warsztatową. W spotkaniu uczestniczy ok. 10-15 osób, co zwiększa komfort i poczucie bezpieczeństwa wśród dzieci i młodzieży. Zapraszamy do udziału w treningu asertywności organizowanym przez Centrum Edukacji Wytrenowani na terenie Warszawy.