Warsztaty klasowe dla uczniów

Dzieci i młodzież przychodzą do szkoły nie tylko po wiedzę zdobywaną na poszczególnych lekcjach. Najcenniejsze dla nich są te zajęcia, podczas których mogą uzyskać wsparcie oraz znaleźć rozwiązanie problemów, jakie spotykają je na co dzień. Nie każdy młody człowiek ma odwagę samodzielnie podzielić się z nauczycielem wątpliwościami. O wiele łatwiej jest mu przepracować pewne tematy, jeżeli pojawią się na forum, np. w formie warsztatów klasowych. Oto kilka propozycji tego typu zajęć dla młodszych i starszych uczniów.

Czy to konieczne, czyli po co komu warsztaty klasowe

Idea warsztatów klasowych pozwala przepracować aktywnie ich uczestnikom trudną tematykę. Może obejmować radzenie sobie z emocjami, ale też negatywnymi zjawiskami, jak np. uzależnienia, przemoc. Ponadto – jest to doskonały sposób na ciekawe poruszenie kwestii związanych z zagadnieniami, jakie na co dzień nie wydają się dla młodzieży zbyt interesujące, takich jak zdrowe odżywianie czy aktywność sportowa. Wreszcie – pomagają uporać się i zaprzyjaźnić z kwestiami znajdującymi się wciąż niesłusznie w strefie tabu, np. z dojrzewaniem.

Propozycje wartościowych tematów na warsztaty w klasach 4-6 szkoły podstawowej

Dzieci, które wyszły z etapu nauczania początkowego zazwyczaj czują się nieco zagubione w nowej rzeczywistości szkolnej. Aby zaktywizowac także tych mniej przebojowych, bardziej nieśmiałych uczniów, warto zaproponować im następujące tematy:

  • Znajdź siebie i swoje zainteresowanie – warsztaty polegające na poszukiwaniu mocnych stron ucznia, jego zalet i tego, jak można je wykorzystać podczas aktywnego spędzania wolnego czasu.
  • Mapa marzeń – kreatywne warsztaty o tym jak odróżnić marzenia od celów i jak realizować plany, aby się spełniły.
  • Błąd, każdy może go popełniać – zajęcia o tym, że błądzenie jest wpisane w naszą naturę, a przyznanie się do pomyłki to nic strasznego.
  • Bezpieczne korzystanie z sieci – warsztaty o tym, w jaki sposób korzystać z internetu, aby było to bezpieczne i nie przerodziło się w nałóg.
  • Mapa emocji – bardzo ciekawe warsztaty pozwalające poznać pojęcie emocji, sposób ich wyrażania tak, aby nie ranić innych. Obejmują też techniki radzenia sobie z trudnymi emocjami.
  • Przyjaźń – piękna rzecz – zajęcia o tym, kto to są przyjaciele, jak ich rozpoznać i jak odróżnić zwykłe znajomości od prawdziwych przyjaźni.

Oczywiście to tylko niektóre z wielu propozycji warsztatów dla najmłodszych uczniów szkół podstawowych. A co proponujemy starszym?