Dlaczego poczucie własnej wartości jest ważne?

Co to jest tak naprawdę poczucie własnej wartości? Najprościej mówiąc jest to stan psychiczny powstały na skutek tego co o sobie myślimy oraz jak oceniamy samych siebie. Jest naszym głównym źródłem wsparcia. Poczucie własnej wartości zaczyna się rozwijać już od najmłodszych lat. W głównej mierze to w jaki sposób się rozwinie zależy od wychowania i wzorców, które zostają nam przekazane przez rodziców/opiekunów. W kolejnych etapach naszego życia dochodzą kolejne elementy, które oddziałują na poczucie naszej wartości. Według analizy można wyodrębnić trzy grupy, które determinują naszą samoocenę:

  1. Pierwszą grupą są mierniki wewnętrzne, które łączą się z tym co jednostka myśli o sobie i jak postrzega samą siebie.
  2. Drugą grupą są mierniki zewnętrzne, które zawierają relacje międzyludzkie oraz opinie.
  3. Ostatnią, trzecią grupą są emocje, potrzeby oraz specyficzne właściwości jednostki.

Zatem znaczenie samooceny jest bardzo ważne i istotne dla funkcjonowania każdego z nas. To jakie mamy o sobie zdanie przede wszystkim znacząco wpływa na wszystkie nasze decyzje i wybory ścieżek życiowych, więc może mieć dosłownie wpływ na każdy aspekt naszego życia.

Dlaczego, więc tak ważne jest wysokie poczucie własnej wartości?

Dzięki wysokiej samoocenie człowiek zdaje sobie sprawę z tego, że zasługuje na miłość, szczęście i szacunek od innych ludzi oraz, że jest wart wszystkiego co najpiękniejsze. Sam sobie okazuje również należyty szacunek i miłość. Taka osoba jest otwarta na nowe doświadczenia, które wywołują u niej ciekawość. Wierzy w powodzenie przy podejmowaniu nowych działań. A w obliczu trudności, które napotkają go po drodze stawia im czoło i nie poddaje się. A jakiekolwiek porażki widzi jako motywacje do dalszego rozwoju. Człowiek z wysokim poczuciem własnej wartości jest świadom również swoich mocnych i słabych stron. W pełni je akceptuje bo wie, że dzięki nim jest wyjątkowy. Osoba z wysoką samoocena akceptuje i szanuje również swoje ciało. Cechują ją zdrowa pewność siebie i towarzyskość, która ułatwia poznawanie innych ludzi i kontakty towarzyskie. Wysokie poczucie własnej wartości posiada dobrze rozwiniętą asertywność. Taka osoba jest pewna swojego zdania i potrafi bronić swoich poglądów, okazując przy tym szacunek do drugiej osoby.

A więc jak budować poczucie własnej wartości?

Przede wszystkim warto zacząć od obserwacji wewnętrznego dialogu, czyli zwrócić uwagę na to jak się zwracamy do samych siebie i co o sobie myślimy. Jeśli zauważymy negatywne sformułowania, które kierujemy do siebie, warto jest je zamienić na pozytywne myśli, w które w końcu uwierzymy. Skuteczną metodą jest także zrobienie listy swoich mocnych stron i przypominanie ich sobie codziennie, by wzmocnić swoją wiarę w siebie. Warto też każdego dnia przypominać sobie, że jesteśmy warci wszystkiego co najlepsze. Można też wypisać sobie nasze wszystkie osiągnięcia, by to jeszcze bardziej wzmocnić. Według badań pasja/hobby bardzo wzmacnia poczucie naszej wartości. Może warto odnaleźć w sobie coś co lubimy robić i doskonalić to. Każdego dnia staraj się kochać siebie coraz bardziej, aż dojdziesz do momentu w którym poczujesz to bez zwątpienia.

Podsumowując poziom samooceny ma ogromny wpływ na życie każdego z nas. Warto o to dbać i wzmacniać każdego dnia. Jednak czasami niska samoocena może być skutkiem trudnych przeżyć. Dlatego warto wtedy skorzystać z pomocy specjalisty.

Bibliografia:

https://bazhum.muzhp.pl/media/files/Problemy_Profesjologii/Problemy_Profesjologii-r2011-t-n2/Problemy_Profesjologii-r2011-t-n2-s97-112/Problemy_Profesjologii-r2011-t-n2-s97-112.pdf
http://akademiapsyche.pl/w-150.html