Jak wesprzeć drugą osobę w osiągnięciu życiowych celów?
Bardzo często nasz sukces, zależy od drugiej osoby. Człowiek jest gatunkiem stadnym i bez akceptacji oraz wsparcia trudno mu osiągnąć sukces.
Bardzo często przy podejmowaniu ważnych nam decyzji, nie kierujemy się własnymi przemyśleniami i dobrem, ale patrzymy jak to może wpłynąć na naszych bliskich, podejmując ważne cele życiowe, myślimy:
- Jak to wpłynie na moich bliskich?
- Czy będę miał wsparcie?
- Czy wierzą w mój sukces?
- Czy warto tracić tyle dla osiągnięcia celu?
Kiedy nie mamy wsparcia, nasza adrenalina, która skłania nas do podjęcia walki o nasze cele, maleje, a my sami mamy mniejszą motywację by osiągać wyznaczane przez nas cele.
Jak pomóc w osiągnięciu celu a czego unikać?
- Wysłuchaj – pokaż, że to potrafisz i nie przerywaj rozmówcy. Dzięki temu druga osoba będzie mogła się przed Tobą w pełni otworzyć. Kiedy czujemy, że ktoś nas słucha, automatycznie zaczynamy bardziej się otwierać, bo mamy świadomość, że ktoś w nas wierzy.
- Pokaż, że jesteś – czasami wystarczy po prostu być. Pokaż, że ten ktoś jest ważny i może na ciebie liczyć.
- Staraj się zrozumieć – nie chodzi o to, by cały czas powtarzać „rozumiem”, tylko empatycznie pokazać, że wiesz, jaką trudność przeżywa człowiek obok i nie jest w tym sam.
- Pełna akceptacja – pokaż, że w pełni akceptujesz i wierzysz w drugą osobę, zachęta jest bardzo ważna, by nie zniechęcić drugiej osoby do swoich planów.
- Zapytaj, jak możesz pomóc –angażując się, okazujemy, że nie tylko wspieramy mentalnie, ale chcemy pomóc i uczestniczyć w realizacji marzeń drugiej osoby.
- Poczucie zespołu– ludzie chcą się czuć częścią zespołu, ważna jest dla nich atmosfera, poczucie bezpieczeństwa, współpraca; gdy tego nie ma, źle się czują osobiście i prowadzi to do spadku efektywności w wykonywaniu zadań
Czego unikać, jeśli chcemy wesprzeć drugą osobę?
- Umniejszanie – jedną z najgorszych rzeczy, jakie możesz zrobić, to powiedzieć: „niektórzy mają większe ambicję” lub „jesteś pewny, że się do tego nadajesz?”. Ślepa wiara, nie jest dobra, ale miejmy świadomość, że jeśli raz podetniemy komuś skrzydła, mogą już więcej nie odrosnąć.
- Zmiana tematu – bądź ostrożny przy zmianie tematu. Jeśli wcześniej wysłuchałeś i wsparłeś, to zmiana na przyjemniejszy temat jest w porządku, o ile tylko czujesz, że ta osoba jest gotowa. Kiedy jednak od razu zmieniasz temat na inny, lekceważysz to co usłyszałeś od drugiej osoby, sygnalizując, że w nią nie wierzysz.
- Zachęcanie do używek – proponowanie przemyślenia problemy przy drinku nie jest niczym złym, ale należy pamiętać, że nadmiar alkoholu może wywołać w drugiej osobie niepotrzebne roztrząsanie swoich celów i nadmiernego rozważania, nastawiając się na porażkę.
- Powtarzanie: „Myśl pozytywnie” – bardzo trudno myśleć pozytywnie, gdy rozważmy „za” i „przeciw”, pamiętajmy, że myślenie pozytywne jest ważne, ale również trzeba rozważyć drugą stronę medalu, by nie zniechęcać się po jednej nieudanej próbie.
- Udzielanie niechcianych rad – staraj się unikać udzielania rad, jeśli nie zostałeś o to poproszony.
By wspierać kogoś w osiąganiu celów życiowych, trzeba, pamiętać o zaangażowaniu, swoim i drugiej osoby. Kiedy zostawiamy temat do przemyślenia, często ginie on w natłoku innych spraw, przez co odkładając coś na później, tracimy zaangażowanie w zrealizowanie danego celu. Musimy pamiętać, że nie możemy nic zostawić przypadkowi, musimy być zaangażowani i obserwować jeśli nadarzy się szansa na zrealizowanie celu, co może nam w tym pomóc? Oto kilka wskazówek:
- wspieraj osobę w sformułowaniu własnego celu. Można zacząć od małych celi, które powinny być konkretne, ważne dla danej osoby, niezbyt łatwe, ale też nie za trudne i osiągalne w określonych ramach czasowych, każdy sukces należy celebrować, by wywołać w drugiej osobie pewność, że podoła w większych, życiowych celach, które pragnie osiągnąć .
- Pomagaj w tworzeniu planu działania, pytając: kiedy, gdzie, jak, jak długo i co, dana osoba będzie robiła, aby osiągnąć cel.
- Poproś o stworzenie “drabiny”, która wyraźnie definiuje poszczególne etapy w kierunku stopniowego osiągania celu. Tworzenie wizualizacji, sprawia, że cel staje się bardziej realistyczny i osiągalny.
- Wspieraj dążenie do celu, a jeśli cel okazuje się nieosiągalny, pomagaj w jego przeformułowywaniu na bardziej przystępny, pamiętając by nie pozwolić poddać się danej osobie. Nie zawsze wszystko będzie się nam udawać, musimy być przygotowani na rozczarowania, im bardziej będziemy ich świadomi, tym lepiej będziemy znosić niepowodzenia i szybciej będziemy w stanie obmyślić nowy plan działania.