Dla kogo?
Zajęcia kierowane dla dzieci w wieku 3-6 lat.


Cel zajęć:
Wspieranie myślenia twórczego oraz wzmacnianie percepcji zmysłowej (wzrokowej, słuchowej, węchowej, dotykowej).
Sensoplastyka to metoda wspierania rozwoju poprzez stymulację sensoryczną. Korzystnie wpływa na rozwój dziecka – m.in. stymuluje rozwój poznawczy w zakresie rozwoju mowy, myślenia, spostrzegania oraz uwagi. Podczas zajęć dzieci poznają otaczający ich świat poprzez możliwość pracy z różnego rodzaju materiałami. W bezpiecznym otoczeniu mają szansę zapoznać się z nowymi konsystencjami oraz fakturami. Sensoplastyka rozwija kompetencje intra- i interpersonalne.

Korzyści dla dzieci wynikające z uczestniczenia w zajęciach Sensoplastyki:
Uczestnicy pracują w grupach liczących 4-8 osób.
Na zajęciach poznają różnorodne techniki plastyczne z wykorzystaniem przedmiotów codziennego użytku. Sensoplastyka oparta jest na ekologicznych i biodegradowalnych materiałach plastycznych, które są w pełni bezpieczne dla dzieci.
Zajęcia oparte są na ćwiczeniach usprawniających u dzieci:

 • koordynację wzrokowo-ruchową;
 • koncentrację uwagi;
 • motorykę małą (ruchy precyzyjne, umiejętności grafomotoryczne – przygotowanie do prawidłowego chwytu pisarskiego);
 • prawidłowe napięcie mięśniowe;
 • orientację w schemacie ciała i przestrzeni, kształtowanie lateralizacji;
 • kreatywność oraz twórcze myślenie;
 • samodzielność i poczucie sprawstwa;
 • samoświadomość (ciała, procesów poznawczych i emocjonalnych);
 • umiejętności pracy w grupie.
  Podczas zajęć dzieci czerpią satysfakcję z kreatywnego działania oraz doświadczają sukcesów w realizacji swoich pomysłów. Przestrzeń stworzona przez terapeutę pomaga w wychodzeniu ze schematów oraz w elastycznym podejściu do zmian w stale zmieniającym się świecie. Dzieci uczą się świadomego i krytycznego spojrzenia na rzeczywistość, które skutkuje innowacyjnością w działaniu i większą wiarą we własne możliwości.

Czas trwania:
Zajęcia grupowe trwające 30 minut, 1 raz w tygodniu.

Sensoplastyka: Warszawa

Warsztaty nie wymagają określonego przygotowania, zachęcamy jedynie do wspierania dziecka podczas nowych doświadczeń. W przypadku najmłodszych podopiecznych przydatne może być zabranie ubrań na zmianę, gdyż podczas niektórych ćwiczeń możliwe jest pobrudzenie się materiałami, które są bezpieczne i łatwe do wyczyszczenia. Chcemy, aby każdy uczestnik zajęć pobudził poszczególne zmysły, dlatego pozwalamy im np. malować rękami lub przelewać płyny. Jeśli Twoje dziecko uwielbia dotykać różnych struktur, sprawdzać kształt przedmiotów oraz poznawać nowe zapachy — koniecznie zabierz je na warsztaty z sensoplastyki!

Gdzie odbywają się zajęcia z sensoplastyki?

Zajęcia prowadzimy w kameralnych grupach, dlatego podopieczni chętnie otwierają się na nowe osoby i współpracują z nimi. Z naszej strony natomiast pracownicy dbają o sympatyczną atmosferę oraz służą pomocą. W związku z tym gwarantujemy, że nawet nieśmiałe dziecko podczas ćwiczeń z sensoplastyki poczuje się swobodnie. Zachęcamy do sprawdzenia lokalizacji, w których prowadzimy różnego rodzaju warsztaty, gdyż w Warszawie jest ich kilka. Informacje o tym, gdzie aktualnie spotykamy się z podopiecznymi, znajdują się na stronie — często organizujemy je w centrum Przestrzeń dla rodziny przy ul. Przy Bażantarni 11. Masz wątpliwości? Chętnie odpowiemy na pytania podczas rozmowy telefonicznej!