Efektywne uczenie się

Uczenie się, nigdy nie jest czymś łatwym i dla wielu osób oznacza długą, całodniowa naukę, przez co ciężko jest zacząć. Jednak należy pamiętać, ze jest to nieodłączna cześć naszego życia, niektóre rzeczy zapamiętujemy szybko, niektóre nie. Uczymy się przez całe życie, co prowadzić do naszego lepszego rozwoju i dodaje pewności siebie. Według badań, „łatwa nauka” nie przynosi efektów, jest do tego potrzebny czas na naukę i zapamiętywanie. Jak przygotować się psychicznie by nauka nie stanowiła formy blokady?

  • Musimy zrozumieć sens uczenia się – możemy sobie powtarzać, że kiedyś mi się to przyda
  • Wysokie poczucie wartości osoby uczącej się – dam radę to zrobić
  • Pozytywne nastawienie i działanie – przed nauką dostrój się pozytywnymi bodźcami
  • Motywacja
  • Zaspokojenie potrzeby bezpieczeństwa – nie jestem w tym sam i w razie czego, ktoś mi pomoże

Materiał jest lepiej rozumiany, gdy skupiamy się na głównych wątkach i wytężamy swoją uwagę. Według Dudleya by lepiej zapamiętywać muszą być spełnione pewne warunki, oto kilka z ich:

  • Zapamiętujemy lepiej, jeśli powtarzamy materiał ze zrozumieniem
  • Zapamiętujemy lepiej, gdy podejmujemy naukę częściej i przyswajany materiał mniejszymi porcjami
  • Zapamiętujemy lepiej, recytując na głos
  • Zapamiętujemy lepiej, gdy ilość powtarzania jest większa niż konieczna do nauczenia się materiału
  • Zapamiętujemy lepiej, powtarzając raczej całość niż części
  • Zapamiętujemy lepiej, gdy powiemy sobie, że możemy
  • Zapamiętujemy lepiej, gdy unikamy zakłóceń w nauce
  • Samodzielna praca uważana jest za najlepszy sposób nauki

Według badań, nasz umysł skupia się na jedyne 45 minut, po upływie tego czasu, powinnismy zrobić sobie przerwę, trwającą od 5-15 minut, by przywrócić początkowy stan koncentracji. Początkowe sesję nauki nie powinny być zbyt długie, gdyż umysł potrzebuję wypoczynku. Po 2 godzinach wskazane jest 15-20 minut przerwy, natomiast po 3 gdzinach konieczny jest już 60-90 minutowy wypoczynek. Powtórki w dniach kolejnych, powinny być krótsze i utrzymywać się przez co najmniej tydzień. W ten sposób wiedza zostanie dołączona do pamięci trwałej.

Forma powtórek według Tona Buzana

  • Pierwsza powtórka – 15 minutowa w tym samym dniu
  • Druga powtórka – 10 minutowa następnego dnia
  • Trzecia powtórka – 5 minutowa po 24 h
  • Kolejne powtórki -2-3 minutowe przez 3-4 kolejne dni

Dzięki temu, pozwalasz sobie na maksymalne skupienie i nie przeciążasz mózgu, na bezsensowym uczeniu się czegoś, co zapomnisz zaraz po przeczytaniu.

Jak jednak usprawnić uczenie się, nie przeszukując obszernego tekstu jeszcze raz?

Używanie akrostychów, w celu zapamiętywania nazw w kolejności, np. Musisz spamiętać najwyższe szczyty w Polsce? Rysy, Babia Góra, Śnieżka, Tarnica? Kojarzysz nazwy, ale nie możesz złapać chronologii? Twórz zdania: Rankiem bardzo śnieg tańczy. Użyj do tego wyobraźni, przypominając sobie zdanie, zaczęte od pierwszych liter, łatwiej Ci będzie zapamiętać.

Jesteś duszą artystyczną, ale nie pamiętasz wzorów i liczb? Staraj się ułożyć rymowankę lub piosenkę, by sposób przyswojenia informacji był dla ciebie jak najprzyjemniejszy, dzięki czemu odciążasz swój mózg, a treść łatwiej będzie przez ciebie zapamiętana.

Skojarzenia – przy trudnych nazwach, spróbuj sobie je do czegoś przyporządkować. Np. Kurama to niewielka wioska niedaleko od Kyoto, jak najlepiej to skojarzyć? Kurama może się kojarzyć z kurą, gdy o niej pomyślisz, łatwo przypomnisz sobie nazwę, przypominając sobie pierwsze litery nazwy, którą musisz zapamiętać.

Jeśli masz spory materiał, sporządzaj notatki, ze słownictwem jak najbardziej dla siebie przyswajalnym. Wiele tekstów, napisane jest językiem naukowym, by lepiej kojarzyć i zapamiętać proces, który musisz sobie przyswoić staraj się, przetłumaczyć go, na prostszy język potoczny. Tłumacz sobie wyrażenia i sporządzają na kartce, jako mapę myśli, style graficzne, rób odnośniki i zapamiętuj jak najważniejsze dla siebie informacje, dzięki czemu dalszy tekst, będzie dla ciebie bardziej rozumiany i logiczny. Przepisanie danego słowa na kartkę, również sprawia, ze uczysz się 2x bardziej, nie tylko skupiasz się wtedy na słowie, ale automatycznie je zapamiętujesz w procesie przepisywania.

Twórz w umyśle mapy pamięci lub pokoi, w celu zapamiętania chronologii, postaw sobie pytania, dzięki czemu bardziej się zaciekawisz i szybciej zapamiętasz. Jeśli nie lubisz historii, postaw siebie w roli bohatera, który np. Przechodzi kolejne poziomy gry, pokonując trudności i nieprzyjaciół. Dzięki obrazom pozytywnym, lepiej ćwiczysz swoją pamięć. Barwy, ruch i kolory, służą lepszemu zapamiętywaniu obrazowego, nie będziesz wtedy w umyśle widział słowa, z podręcznika, a np. Namalowany przez siebie rysunek lub grafitti.

Jeśli czujesz obciążenie w oczach i skupiasz się podczas czytania na dużej ilości tekstu w celu powtórki nagraj sobie na dyktafonie czytaną przez siebie treść, wtedy możesz puścić ją leżąc np. w łóżku z zamkniętymi oczami. Odciążasz dzięki temu swój zmysłów wzroku, by zmysł słuchu był wyostrzony i lepiej przyswajalny do mózgu, gdy nie masz czasu, możesz puścić sobie nagranie zamiast muzyki, w celu milszego skojarzenia formy nauki.

Mam nadzieję, że przedstawione wskazówki pomogą ci lepiej przyswajać dalszą wiedzę w kolejnych etapach edukacji. Badania prowadzone w ramach psychologii edukacyjnej pozwalają nam się dowiedzieć jakie metody nauki są najskuteczniejsze. Pamiętaj, że nie jesteś sam i wiele osób ma takie same problemy jak Ty, nie bój się szukać innych ciekawszych rozwiązań i wychodzić poza swoje schematy.