Skąd się biorą emocje?
Badacze porównują emocje do wiatru. Nie widzimy ich, ale odczuwamy skutki. Wiemy, że skądś się biorą, ale bez fachowej wiedzy, nie umiemy tego procesu wytłumaczyć. Osobom, które mają problem z patologicznymi emocjami (np. nawracającymi napadami lęku, napięciem), terapeuci zalecają prowadzenie dzienników. Ułatwiają one znalezienia czynnika-zapłonu, który wywołuje negatywny stan, a którego człowiek nie jest świadomy.
Która część mózgu odpowiada za emocje?
Część naszych reakcji wynika bowiem z budowy naszego mózgu, który składa się z trzech struktur, powstających kolejno na skutek ewolucji człowieka. Pierwszą ewolucyjnie strukturą jest prymitywny mózg gadzi. Wywołuje on potrzebę posiadania terytorium, zdobycia pożywienia i jego wydalenia, migracji. Istnieje nie tylko u ssaków, ale również gadów i ptaków, które instynktownie zaspakajają swoje potrzeby. Drugą strukturą w mózgu człowieka jest mózg limbiczny, który pełni rolę przede wszystkim alarmową. Ciało reaguje na bodziec szeregiem reakcji, np.:* przyśpieszeniem tętna, * wzrostem ciśnienia krwi, * poszerzeniem nozdrzy. Poziom stresu jest podwyższony, dzięki czemu występuje gotowość do natychmiastowej walki lub ucieczki. Jaki związek ma ten stan z emocjami? Odcina nam dostęp do empatii, samokontroli, myślenia racjonalnego – zachowujemy się człowiek sprzed tysięcy lat, uciekający przed groźnym zwierzęciem. Krzyczące, wydające się nie słuchać nas dziecko, jest w trybie walki/ucieczki i może to wynikać z szeregu stresujących je czynników: zmęczenie, głód, niekomfortowe odczucie ciepła czy zimna.
Jak kontrolować swoje emocje?
Trzecia ewolucyjnie struktura – kora nowa – zajmuje aż 80% objętości mózgu człowieka. Pozwala nam kontrolować reakcje fizjologiczne – i wyregulować nasze samopoczucie. To obszar, na który dzięki warsztatom możemy wpłynąć, poprawiając tym samym nasze funkcjonowanie. Podsumowując, emocje to część naszych mechanizmów adaptacyjnych, które powstają na skutek odpowiedzi na bodźce zewnętrzne i wewnętrzne. Dla powstawania emocji, oprócz czynników biologicznych, ważny jest również kontekst społeczny. Z natury naśladujemy osoby ze swojego otoczenia. Rozwijamy w ten sposób empatię i kompetencje emocjonalno-społeczne. #zycieemocjonalnemozgu#psychologia#wytrenowani