Psychologia sportu

Zwiększa się świadomość ludzi na temat wartości jaką psychologia niesie ze sobą w świecie sportu. Jest to już dość powszechne zjawisko, że nie tylko profesjonaliści, a także początkujący sportowcy korzystają z usług psychologa. Ważne jest, aby sportowiec zadbał o mentalne przygotowanie, nie tylko wtedy, kiedy ma gorszy okres, ale również w czasie, gdy jest w najlepszej formie. To regularna praca nad psychiką przynosi spektakularne efekty w wynikach sportowych. “W decydujących momentach przy ogromnym zmęczeniu i wyczerpaniu fizycznym to właśnie psychiczny aspekt treningu może zadecydować o naszej wygranej”.

Psycholog – pełnoprawny członek sztabu szkoleniowego

Psychologa sportu uważa się za członka sztabu szkoleniowego, jego sylwetka stała się jedną z głównych ról w drużynie. Uznaje się postać psychologa za drugą najważniejszą, zaraz po przygotowaniu motorycznym i technicznym. Powinien on charakteryzować się mądrością życiową, skutecznością w działaniach, profesjonalizmem, znajomością danej dyscypliny, umiejętnością nawiązywania kontaktów, mobilizowaniem, rozwiązywaniem konfliktów i wzmacnianiem psychicznym. Do głównych jego celów należą badania empiryczne, edukacja psychologiczna, a również diagnoza i interwencja. Przede wszystkim celem jest wzmacnianie osiągnięć zawodnika, poprzez kolejne fazy: faza orientacji, analiza dyscypliny sportu, ocena indywidualna/grupy, wyznaczenie celów, trening umiejętności psychologicznych, realizacja, ewaluacja (Thomas, 1998).

Jak trening mentalny wpływa na radzenie sobie z emocjami?

Aspekt psychologiczny ma ogromny wpływ na pewność siebie i samopoczucie zawodnika. Stres związany z występowaniem przed ogromną publicznością zostaje zmniejszony przez zastosowanie treningu mentalnego. Emocje w sporcie są rzeczą nieodłączną, dlatego tak ważna jest ich odpowiednia regulacja. Bez emocji niemożliwe jest współdziałanie, walka, pobudzenie do działania. Emocje są również motywacją wewnętrzną, a to dzięki nim sport potrafi być przewrotny, przyciągać tłumy i wzbogacać doznania. Te jak i wiele innych aspektów funkcjonowania psychicznego są poruszane i rozpracowane z psychologiem. Warto podjąć się współpracy psychologicznej, aby jak najlepiej zoptymalizować pracę fizyczną i dążenie do sukcesu. Wartość psychologii w sporcie rośnie, co jest bardzo pozytywnym znakiem.