Dla kogo?
Zajęcia kierowane dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych
Cel zajęć:
Trening Zastępowania Agresji to uznana na całym świecie metoda wspierająca rozwój kompetencji społecznych i emocjonalnych. Pozwala budować szereg konstruktywnych umiejętności stanowiących pozytywną alternatywą dla zachowań destrukcyjnych i agresywnych. Problem z kontrolą emocji u dzieci bardzo często wynika z braku narzędzi i umiejętności niezbędnych do tego, aby zaspokoić swoje potrzeby i osiągnąć zamierzony cel. Podczas zajęć dziecko opanowuje nowe kompetencje, by móc w różnych sytuacjach życia codziennego stosować skuteczne alternatywy zachowań agresywnych. W efekcie dziecko jest w stanie budować satysfakcjonujące i pozytywne relacje z innymi, co przekłada się na jego samopoczucie, kondycję psychiczną i postrzeganie własnej wartości.
Korzyści dla uczniów wynikające z uczestniczenia w zajęciach Treningu Zastępowania Agresji Uczestnicy pracują w grupach liczących 6-8 osób. Trening Zastępowania Agresji obejmuje cykl specjalistycznych zajęć, prowadzonych w oparciu o metodę Arnolda Goldsteina ART. Podczas zajęć dzieci przywołują sytuacje z życia codziennego i w bezpiecznych warunkach, pod okiem doświadczonego terapeuty, ćwiczą nowe umiejętności i sposoby radzenia sobie ze złością.
TZA to metoda, która składa się z 4 modułów:
- Trening Umiejętności Społecznych;
- Trening Kontroli Złości;
- Wnioskowanie Moralne;
- Trening Empatii.
Rozbudowana struktura zajęć pozwala na skuteczne rozwijanie kompetencji społecznych i emocjonalnych. Uczestnictwo w treningach wspiera refleksję dotyczącą zachowań altruistycznych i postaw prospołecznych oraz pomaga budować satysfakcjonujące, empatyczne relacje z innymi. Podczas zajęć wykorzystywane są metody takie jak modelowanie, odgrywanie ról, modelowanie informacji zwrotnych do konkretnych zachowań, trenowanie przeniesienia do sytuacji w życiu codziennym. Zajęcia oparte są na ćwiczeniach prowadzących do: - zwiększenia wiedzy na temat mechanizmów powstawania emocji i sposobów radzenia sobie z nimi;
- nabywania umiejętności samokontroli (kontroli zachowania i emocji);
- rozwijania postaw i zachowań dojrzałych moralnie;
- zwiększenia dojrzałości emocjonalnej;
- wzmocnienia prospołecznych zachowań oraz empatii;
- poprawy jakości relacji rówieśniczych i rodzinnych;
- rozwiązywania konfliktów oraz asertywnego reagowania;
- przestrzegania i świadomego respektowania ustalonych zasad;
- modyfikowania zachowań na bardziej akceptowane społecznie.
Czas trwania:
Zajęcia grupowe trwające 45 minut, 1-2 razy w tygodniu w cyklach semestralnych.
Trening Zastępowania Agresji w Centrum Edukacji Wytrenowani
- W celu zakwalifikowania się na cykl zajęć Trening Zastępowania Agresji, zapraszamy na indywidualną konsultację rodzica ze specjalistą, który będzie prowadził TZA.
- Po odbyciu konsultacji z psychologiem dziecko jest zapisywane na listę osób oczekujących.
- Do czasu utworzenia się grupy, dziecko może uczęszczać na spotkania indywidualne z psychologiem.
- W momencie utworzenia się grupy (maksymalnie 5 os., minimalnie 2 os.), kontaktujemy się w celu umówienia cyklu spotkań.
- Zajęcia odbywają się w cyklach po 15 spotkań (w razie potrzeby istnieje możliwość kontynuacji zajęć).
- Po zakończonym cyklu TZA zapraszamy na indywidualną konsultację rodzica ze specjalistą w celu omówienia wniosków wynikających z funkcjonowania dziecka na zajęciach oraz ewentualnych obszarów do pracy.
Uczestnicy Treningu dobierani są w grupy w zależności od wieku oraz obszaru pracy na podstawie konsultacji psychologicznej przeprowadzanej przed rozpoczęciem cyklu zajęć.
Zapisy przyjmujemy telefonicznie lub mailowo.
Po zakończonym Treningu istnieje możliwość wystawienia opinii o uczestniku przez psychologa prowadzącego zajęcia.