Nie od dziś wiadomo, jak wiele pozytywnego wpływu ma na nasze ciało ruch. Z tego powodu wykorzystuje się go nie tylko do zachowania dobrego zdrowia fizycznego, ale również pracy terapeutycznej. Choreoterapia zwana też terapią tańcem to aktywna praca z ciałem poprzez ruch w towarzystwie różnorodnej muzyki. Nawiązuje ona do historii gatunku człowieka oraz faktu, że taniec od zawsze był ważną częścią życia społecznego ludzi, pomagając, chociażby w wyrażaniu emocji. Jesteś z Warszawy? Zachęcamy do zapoznania się z całą ofertą warsztatów choreoterapii!
Czym jest terapia tańcem?
To ekspresja ruchowa, która wypływa z naszego wnętrza. Terapia tańcem i ruchem to taniec spontaniczny korzystający z technik nawiązujących do improwizacji, relaksacji czy pracy z ciałem. Z tego powodu, nie powinna być ona rozumiana w kategorii określonych ruchów, figur i kroków, lecz indywidualnej, innej dla każdego ekspresji. Co tak właściwie daje choreoterapia? Może ona służyć rozładowaniu stresu i napięcia, zajrzeniu w głąb siebie, a także być po prostu czasem dobrej zabawy z innymi. Z uwagi na jej wszechstronność, poleca się ją zarówno dzieciom, jak i dorosłym.
Choreoterapia w Warszawie
Zachęcamy do udziału w organizowanych przez nas warsztatach terapii tańcem, podczas których zwiększysz świadomość własnego ciała, otworzysz się na swoje potrzeby, a także odreagujesz odczuwane w ciele napięcia. Zastanawiasz się, czy choreoterapia to coś dla Ciebie? Skontaktuj się z nami, a z przyjemnością odpowiemy na każde nurtujące pytanie. Zapraszamy!
Choreoterapia to taniec , który pomaga w poznaniu siebie, ekspresji uczuć, nawiązania kontaktu z innymi osobami oraz odzyskania harmoni między ciałem a umysłem. Początki choreoterapii szacuje się na 80 000 lat p.n.e. Muzyka może wpływać na łagodzenie bólu, pomaga się relaksować, pozbywać wewnętrzych blokad,negatywnych myśli i napięcia psychicznego. Można również zacząć odczuwać przyjemność jaką daje taniec i muzyka, pomaga również wielu osobom na chwile zapomnieć o chorobach i problemach. Choreoterapia pozwala na uświadomienie sobie negatywnych przeżyć i wydarzeń, które mogły mieć wpływ na nasze problemy. Polskim prekursorem , który wprowadzał badania na temat łagodzenia bólu za pomocą muzyki był Dr Maciej Kierył , który w połowie lat 60 tych zaczynał wprowadzac obserwacje na osobach ,które były szykowane do zabiegów operacyjnych.
Twórca mobilnej rekreacji muzycznej stanowiącej technikę profilaktyki i terapii muzycznej podzieloną na układ ćwiczeń 6:
- rytmicznych
- ruchowych
- perkusyjnych
- oddechowych
- wyobrażeniowych
- relaksacyjnych
Zajęcia prowadzone tą metodą mogą być indywidualne i grupowe. Stosowane ćwiczenia nawiązują do rytmów biologicznych człowieka (wolny spokojny oddech, miarowa akcja serca) i codziennych zachowań: ziewanie, przeciąganie się,klaskanie w dłownie,oklepywanie ud,krok marszowy. Ćwiczenia rozpoczynają się ekspresją ruchową a kończą relaksacją, trwają około 45 minut. Każda osoba na terapii jest traktowana holistycznie i indywidualnie.
Tok zajęć zawiera następujące etapy działania:
ODREAGOWANIE: klaskanie,podskoki,tupanie,gesty,krzyk
Celem jest zmniejszenie napięcia psychicznego i napięcia mięśniowego co prowadzi do obniżenia napięcia emocjonalnego. Ćwiczenia również obniżają agresję.
ZRYTMIZOWANIE: klaskanie,maszerowanie,wykonywanie rytmicznych ruchów ciała,śpiewanie
Cel: pogłębienie ,,odreagowania’’ przy równoczesnym uporządkowaniu i zintegrowaniu grupy przez wytworzenie poczucia wspólnoty7
Funkcje tańca:
- pobudzenie i uwalnianie uczuć poprzez wykonywane pozy i ruchy
- spadek niepokoju
- nawiązywanie relacji społecznych
- restrukturalizacja psychomotoryczna
Choreoterapia przeznaczona jest dla wszystkich, wskazania:
- choroby psychiczne (w szczególności depresja i schizofrenia)
- niepełnosprawność intelektualna
- ograniczenie sprawności motorycznej
- zaburzenia lękowe
- zespół stresu pourazowego
- mózgowe porażenie dziecięce
- problemy z kontrolowaniem agresji
- choroby neurologiczne (np. Choroba Alzheimera , choroba Parkinsona), poprawioa się sprawność motoryczna i postawa ciała,zwiększa się ruchowość w stawach i wzmacniają mięśnie
- zaburzenia odżywiania
- uzależnienia
- zaburzenia osobowości
- żałoba
- autyzm
- choroby onkologiczne
- niska samoocena
- wykluczenie społeczne
Taniec i ruch jest nieodłącznie związany z samopoczuciem i psychiką. Ciało i ruch został obserwowany od początku XX wieku. Działania terapeutyczne za pośrednictwem tańca stosowane są także profilaktycznie, w celu zapobiegania eskalacji powstających zaburzeń. Takie zastosowanie choreoterapii ma miejsce wśród osób funkcjonujących w środowiskach zagrożonych